Ziemniak to jedna z najważniejszych roślin uprawianych na terenie Polski. Stanowi on doskonały przedplon dla innych roślin i jednocześnie sam ma rozmaite zastosowania m.in. jako surowiec, do celów spożywczych, czy na pasze. Warunki pogodowe i glebowe panujące w Polsce sprzyjają uprawie ziemniaków. Najbardziej znaczący niedobór wody odnotowuje się podczas cieplejszych lat i na glebach lekkich. Opad deszczu wpływa w ponad 33-40% na plon rośliny, pozostały udział w plonowaniu ma nawożenie (31-28%), kompleks glebowy, rejon uprawy i kategoria ciężkości gleby.
Nawadnianie jest najważniejszą czynnością, która sprzyja jakości ziemniaków, ich tolerancji i odporności na choroby.
Roczne zużycie wody szacuje się na 4,000 – 7,000 m3/ha. Dzięki krótkim interwałom w nawadnianiu przez 3-5 dni utrzyma napięcie wilgoci w glebie poniżej 30 centybarów, aby zapobiec stresowi.
W początkowej fazie rozwoju ziemniaki są odporne na suszę ze względu na zapas wody zgromadzony w bulwach.
Najobfitszego nawadniania potrzebuje roślina w czasie kwitnienia oraz zawiązywania bulwy i wówczas jest również najwrażliwsza na niedobór wody. Jest to krytyczny okres w gospodarce wodnej ziemniaka, w którym dobowe zużycie wody może sięgać nawet do 6 mm, a wymagane uwilgotnienie gleby to ok. 80% PPW.
Ziemniak nie jest rośliną wrażliwą na tymczasowe zmiany temperatury i usłonecznienia, dlatego można przeprowadzać nawadnianie o dowolnej porze dnia.
Deszczownia
Najliczniejszą grupę uprawianych ziemniaków stanowi odmiana średniowczesna. Przeciętnie okres wegetacji wynosi ok. 120 dni. Najobfitsze podlewanie przypada na II połowę czerwca do końca lipca, a optymalna dawka wody to 25-30 mm. Deszczując pole ziemniaków, można oczekiwać, że przyrost plonów wyniesie średnio 23%. Największy przyrost plonów dzięki zastosowaniu deszczowania występuje na kompleksie żytnim słabym na glebach lekkich.
Długość wegetacji ziemniaka w odmianie później wynosi ok. 140 dni, natomiast krytyczny okres dla równowagi wodnej ziemniaka przypada na lipiec i sierpień. Jednorazowa dawka wodna powinna wynosić około 30-35 mm. Średni przyrost plonu pod wpływem deszczowania wynosi ok. 30%, zatem jest ona bardziej efektywna niż przy odmianie średniowczesnej.
W skład deszczowni wchodzą:
Dlaczego IrriStand?
Główne zalety:
Zastosowanie deszczowni niesie za sobą następujące korzyści:
Intensywność opadu = wydatek zraszacza [l/h] / powierzchnia zraszania (m2) = ... [mm/h]
Ze względu na intensywność możemy podzielić deszczownie na zraszacze o małej intensywności < 6 mm , o średniej intensywności 6-16 mm i dużej intensywności > 16 mm.
NaanDanJain oferuje system nawadniania ziemniaków IrriStand. System ten jest zaprojektowany w celu zapewnienia kompleksowego rozwiązania do efektywnego zarządzania wszystkimi nowoczesnymi uprawami ziemniaków na wszystkich etapach uprawy.
Wysoki rozkład równomierności i niski wskaźnik stosowania, przy częstych cyklach nawadniania, zapewniają maksymalna kontrolę i monitoring wilgotności i napowietrzenia profilu glebowego, który jest niezbędny dla systemu płytkich korzeni.
Nawadnianie kropelkowe ziemniaków niesie za sobą szereg korzyści:
Zaleca się stosowanie jednego ciągu przewodu kroplującego na redlinę bądź jednego ciągu na dwie redliny przy zachowaniu odstępu między kroplownikami 15-30 cm w zależności od chłonności gleby.
Dla zachowania najlepszej efektywności polecamy użycia filtra dyskowego, siatkowego lub piaskowego celem oczyszczenia wody z zanieczyszczeń.