Oświetlenie ogrodowe niskiego napięcia 12V w świetle prawa europejskiego jest napięciem bezpiecznym. Nowoczesne oświetlenie ogrodu łączy ze sobą bezpieczeństwo i prostotę systemu zapewniając łatwość i szybkość montażu, nawet samodzielnego. Połączenia odbywają się poprzez system złączek skręcanych bez udziału dodatkowych narzędzi.
Oświetlenie ogrodowe LED nie nagrzewa się, zapewnia długi czas świecenia, jest odporne na wszelakie wstrząsy i nie wymagają specjalnej obsługi. Większość lamp zasilanych światłami typu LED można wymieniać.
Miejsce posadowienia lamp determinuje ilość i długość przedłużaczy oraz rozgałęziaczy, które potrzebujesz. Jeśli prowadzisz przewód na dalekie odległości, a rozstaw lamp jest nieregularny, możesz skorzystać z przewodu ciętego z metra oraz wybranych złączy. Pamiętaj, że każdy system można rozbudować.
Każda nasza lampa posiada dołączony do zestawu przewód z wtyczką gotowym do podłączenia ze złączem przewodu głównego oraz akcesoria do jej umiejscowienia w podłożu.
1) Wybór odpowiadających naszemu gustowi lamp, reflektorów, kinkietów itp.
2) Wybór transformatora zależy od sumarycznej mocy wybranych lamp (12, 21, 60, 150W). Zsumuj moc lamp wybranych do Twojego ogrodu.
np.
1 słupek ogrodowy- 1 W;
1 słupek ogrodowy- 20 W;
2 słupki ogrodowy- 2 W;
1 reflektor do ogrodu - 20 W
1+20+4+20=45 W, czyli należy wybrać transformator o mocy minimum 60 W.
3) Układanie przewodów. Przewody mogą być we wspólnym wykopie z rurami nawodnieniowymi lub nie muszą być zakopywane.
Podłączenia oświetlenia
Każda lampa ma w standardzie przewód zakończony wtyczką, która jest gotowe do włączenia w instalację do przewodu głównego. wtyczkę lampy łączy się z dowolnym złączem marki GARDEN LIGHTS.
Wytycz ciąg kabli w taki sposób, aby przewód główny znajdował się w pobliżu wszystkich lamp, a następnie zdecyduj jaki kabel wybrać.
Jeżeli potrzebujesz, użyj przedłużaczy. Są one wyposażone w zestaw końcówek złącze i wtyczkę.
- reflektory - dzielą się na kierunkowe i stałe. Reflektory ogrodowe kierunkowe służą do oświetlenia detali i akcentów ogrodu. Stałe reflektory służą do zabudowy i umieszczone są w stałej pozycji, czyli np. jako oświetlenie wbudowane w nawierzchnię, w kostce brukowej, gruncie czy drewnie.
- oświetlenie dekoracyjne - oświetlenie służące do dekoracji tarasów, ogrodów i budynków wyposażone w żarówki LED
- lampy stojące - oświetlenie służące do montażu wzdłuż nasadzeń rzędowych, wzdłuż ciągów pieszych, pomiędzy nasadzeniami. Źródłem światła mogą być diody LED, zwykłe żarówki bądź halogeny.
- kinkiety zewnętrzne - służą do oświetlenia elementów architektonicznych