Linie kroplujące to trwałe i efektywne przewody nawadniające z wbudowanymi emiterami, służące do precyzyjnego podawania określonych dawek wody wprost w strefę korzeniową roślin. Cechuje je dokładność i długa żywotność. Linie kroplujące można instalować na terenach o zróżnicowanej rzeźbie.
Zastosowanie linii kroplującej
Linia kroplująca stosowana jest zarówno w rolnictwie, jak i w przestrzeni miejskiej lub ogrodach prywatnych. Jest to produkt uniwersalny, wielofunkcyjny i trwały. Linia kroplująca powlekana jest filtrami UV, przez co odporna jest na kruszenie, pękanie, stapianie i utraty elastyczności.
Kompensacja ciśnienia w liniach kroplujących zależy od budowy emitera linii. Emitery linii kroplującej z kompensacją ciśnienia wyposażone są w membranę wyrównująca ciśnienie.
W praktyce zatem linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia można układać do 70-80 mb. w ciągu, aby zachować równomierność wypływu wody z kroplowników. Emisja wody w liniach kroplujących bez kompensacji zależy od ciśnienia wody i dawka wody zmniejsza się wraz z długością ciągu i spadkami cisnienia.
Linie kroplujące z kompensacją można układać zależnie od modelu od 130 mb. w ciągu do ponad 200 mb. i jednocześnie zachować jednolity wypływ wody z kroplowników. Przy każdym produkcie w zakładce "Parametry techniczne" znajduje się informacje o maksymalnej długości przewodu.
Linie kroplujące dzielimy na linie naziemne i linie podziemne. Linie kroplujące podziemne są dostosowane do montażu pod powierzchnią ziemi dzięki specjalnej konstrukcji emiterów. Emitery wyposażone w miedzianą blaszkę ochronną lub emitujące substancje chemiczne ograniczają dostęp korzeni roślin do źródeł wilgoci.
Nawadnianie kroplowe stosowane jest powszechnie w sadownictwie. Za pomocą linii kroplującej mamy możliwość pasowego podlewania bryły korzeniowej drzewa, rozciągając kilka przewodów wzdłuż rzędów lub tworząc pętle dookoła pni. Sadownicy najchętniej wybierają linie kroplujące Ø20 z których można utworzyć długie ciągi o zrównoważonym przepływie.
Polecane linie kroplujące do sadów:
System nawadniania kropelkowego służyć może do nawadniania rzędowych upraw polowych, pod rośliny wieloletnie, krzewy owocowe i do podlewania winnic. W przypadku polowych upraw wieloletnich ważne jest, aby system nawadniający był trwały, bezawaryjny i odporny na promieniowanie słoneczne.
W tym przypadku najistotniejsze jest przeprowadzenie optymalizacji nawadniania tj. koordynacji czasu nawadniania z możliwościami chłonnymi gleby i potrzebami roślin nawadnianych. Należy dobrać przewód o odpowiedniej częstotliwości emiterów. Rozstaw emiterów powinien być dostosowany do rozstawu roślin, pamiętając o tym, że rośliny lepiej jest podlewać pasowo niż punktowo. Pasowe podlewanie roślin wspomaga ukorzenianie się roślin wieloletnich.
Nawadnianie na glebie lekkiej i przepuszczalnej powinno odbywać się częściej, ale w mniejszych dawkach niż na glebach słabo przepuszczalnych, a emitery powinny znajdować się bliżej siebie. Wynika to ze sposobu rozprzestrzeniania się dawek wodnych na podłożach o równych możliwościach chłonnych.
W zależności od długości ciągów jakie chcemy uzyskać polecane są następujące linie kroplujące:
Linie z kompensacją ciśnienia 400mb. -
Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia -
Linie kroplujące są bardzo często spotykane w ogródkach. W ogrodach przydomowych znajduje zastosowanie do nawadniania żywopłotów, rabat, drzew, a nawet donic. Linia kroplująca ze względu na swoje niskie wymagania jest stosowana powszechnie, nawet przy mało wydajnym źródle wody. W zależności od ciągów, jakie chcemy układać, należy wybrać albo linię bez kompensacji, albo z kompensacją. Do ogródków przydomowych wykorzystuje się albo przewód kroplujący o rozstawie co 30, 33, 35, 40 lub 50 cm.
Polecane linie kroplujące do ogródków przydomowych i terenów zieleni miejskiej -
linia kroplująca z kompensacją ciśnienia
linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia
Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia zapewniają jednolity wypływ na dłuższym odcinku niż te bez kompensacji, dzięki szczególnej budowie kroplownika, który posiada membranę. Linie te występują w odcinkach 25, 50, 100, 300, 350, 400, 500 m w zależności od zastosowania. Krótkie odcinki do max. 100m, o średnicy 16 mm, polecane są do ogrodów, natomiast dłuższe rolki lub 16/20mm przeznaczone są dla rolnictwa lub sadownictwa.
Wśród linii z kompensacją ciśnienia wyróżniamy szczególny rodzaj linii, która jest dodatkowo przystosowana do użytku podziemnego.
Linie kroplujące podziemne to szczególny rodzaj linii kroplującej z kompensacją ciśnienia, który nadaje się do montażu pod powierzchnią ziemi. Produkt posiada mechanizmy obrony przed wnikaniem korzeni i zapychaniem emiterów, takie jak wykorzystanie miedzi w budowie kroplownika, użycie herbicydów czy mechanizmu no drain. Zalecana głębokość montażu 10 cm, rozstawa pomiędzy sąsiadującymi liniami kroplującymi 20-30 cm.
Linie kroplujące bez kompensacji sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ciągi upraw nie są długie, a teren nie ma zróżnicowanej rzeźby. Produkty te cechują się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Zachowują równomierność wypływu na krótszych odcinkach niż linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, jednak jakościowo od nich nie odbiegają.
Przedstawiamy szereg akcesoriów do montażu, regulacji i kontroli linii kroplujących w ogrodzie i na polu