FAQ
FAQ
czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Pytania ogólne o system nawadniania
Na koszt instalacji profesjonalnego systemu nawadniającego wpływa kilka istotnych czynników:
- kształt i wielkość terenu, na którym ma powstać instalacja:
- im bardziej skomplikowane kształty trawnika tym więcej zraszaczy należy zastosować, aby zachować równomierność jego pokrycia
- im węższy trawnik tym więcej zraszaczy lejących po łuku należy zastosować do jego nawodnienia- krótszy promień powoduje konieczność gęstszej rozstawy
- dostęp i wydajność źródła wody (wielkość przepływu [m3/h] i ciśnienie [bar]):
- słaba wydajność źródła wody powoduje konieczność podziału systemu na większą ilość sekcji tj. zakupu większej ilości elektrozaworów i wielosekcyjnego sterownika
- rodzaj roślinności:
- różnice cenowe wynikające z użycia różnych typów urządzeń nawadniających konkretne typy roślinności tj. mikrozraszanie do upraw szklarniowych, zraszacze ogrodowe na powierzchnie trawiaste, linia kroplująca do nawadniania rabat itp.
- stosunek ilości powierzchni trawiastych do powierzchni nasadzeń
- dostępność terenu pod względem montażu instalacji
- dostępność do sieci elektrycznej na potrzeby sterownika:
- najtańszym rozwiązaniem jest sterowanie bateryjne nakranowe, możliwe do założenia tylko wówczas, gdy instalacja posiada nie więcej niż dwie sekcje
- elementy sterujące 230V i 24V są przystępniejsze cenowo od elementów 9V, jednak wymagają doprowadzenia prądu stałego i okablowania
- wybór producenta nawodnienia
Automatyczny system nawadniający jest instalacją wykonaną z rur, zwykle polietylenowych, rozprowadzona pod powierzchnią ziemi. Całość działania automatycznego systemu nawadniającego odbywa się bez ingerencji człowieka.
Podstawowe elementy systemu nawadniającego to: zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące oraz elektrozawory umieszczane w specjalistycznej skrzynce. Praca wszystkich elementów systemu koordynowana jest przez sterownik (można zaprogramować porę podlewania, ilość podawanej wody). Dodatkowym elementem jest czujnik opadów, dzięki któremu w przypadku deszczu system zostaje wyłączony.
System nawadniający to inwestycja, która zwraca się w 100%. Z posiadania automatycznego systemu nawadniania płynie szereg korzyści.
Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pracy przy podlewaniu ogrodu, oszczędza wodę, pozwala na systematyczność w podlewaniu roślin i podawaniu nawozu. Właściwie podawana roślinom woda przez system nawadniający wpływa na obniżenie ryzyka roznoszenia chorób bakteryjnych i grzybowych przez rośliny oraz eliminuje całkowicie ryzyko poparzenia roślin podczas podlewania. Dodatkowo system nawadniania jest bardzo łatwy w obsłudze i konserwacji oraz zapewnia estetykę, dzięki tej niewielkiej inwestycji wzrasta atrakcyjność twojego domu.
Systemy automatycznego nawadniania mają możliwość zaprogramowania sposobu oraz ilości dostarczanej wody roślinom według wymagań siedliskowych poszczególnych gatunków roślin. Regulowanie czasu podlewania poszczególnej sekcji zapewnia optymalną ilość dostarczonej wody do każdej rośliny. Znając wymagania poszczególnych roślin w litrach na dobę, jesteśmy w stanie tak ustawić czas działania poszczególnej sekcji, iż zawsze zostanie dostarczona optymalna wymagana ilość wody.
Najlepszym rozwiązaniem jest planowanie automatycznego nawadniania na etapie projektowania ogrodu, jednak montaż instalacji możliwy jest w każdym ogrodzie dzięki bezinwazyjnej technice wprowadzania rur pod powierzchnię trawnika. W praktyce, tuż po instalacji systemu ogród jest w pełni funkcjonalny, a po kilku tygodniach nie ma śladu po jakichkolwiek ingerencjach w ogrodzie.
- w tym celu należy przy montażu zwracać baczną uwagę na odpowiednie zdejmowanie kawałków darni tak, aby pod zakończeniu prac i zasypaniu wykopów móc z powrotem darń umieścić na poprzednim miejscu i pozwolić na jej ponowne ukorzenienie się
- należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od roślinności istniejącej przy prowadzeniu wykopów pod rurociągi. Szczególnie należy zadbać o to, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego starszych drzew i krzewów
Tak, w takim przypadku stosuje się podział na większą ilość sekcji z mniejszą ilością zraszaczy specjalnie przystosowanych do pracy z niskim ciśnieniem, a podlewanie należy programować na wczesne godziny poranne, kiedy ciśnienie zazwyczaj jest o wiele większe niż w ciągu dnia. Ciśnienie minimalne do pracy zraszaczy to ok. 2,1 bar.
Jeśli system nawadniający ma być wykonany na niedużym terenie na własny użytek, to projektowanie i instalacja systemu nie jest skomplikowana. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszymi poradnikami jak wykonać projekt nawodnienia oraz jak poradzić sobie z jego montażem, eksploatacją i konserwacją. Zapraszamy również do skorzystania z pomocy naszych specjalistów, którzy dla Państwa zaprojektują i wykonają montaż instalacji.
Na etapie planowania systemu nawodnieniowego należy wybrać metodę opróżniania instalacji z wody.
Zależy to od warunków terenowych w ogrodzie, a do wyboru jest kilka sposobów:
- grawitacyjne spuszczanie wody:
- jeśli posiadasz zamontowane na poszczególnych sekcjach automatyczne odwadniaki, nic nie musisz robić i wystarczy, że odłączysz sterownik od źródła prądu
- linie kroplujące zakończone okularem można rozszczelnić i grawitacyjnie pozbyć się resztek wody, a po odwodnieniu ponownie je zamontować
- przedmuchiwanie rurociągów sprężonym powietrzem lub montowanie zaworów spustowych
Należy pamiętać o dokładnym odwodnieniu zaworów- zarówno kulowych, jak i elektrozaworów, gdyż są one najbardziej narażone na szkodliwe działanie niskiej temperatury. Każdy elektrozawór wyposażony jest w zaworek spustowy.
Jeżeli posiadasz sterownik nakranowy zdejmij urządzenie na zimę i przechowaj w pomieszczeniu do następnego sezonu.
Urządzenia w systemie nawadniającym zostały wykonane z tworzywa sztucznego, zatem nie ma takiego ryzyka. Warto stosować filtry piaskowe oczyszczające wodę dla lepszej jakości podlewania roślin oraz dla przedłużania żywotności instalacji. Na rynku dostępne są również samoczyszczące linie kroplujące.
Każdy system powinien być wyposażony w czujnik deszczu, który sam wyłączy system podczas opadów i załączy go ponownie po wyschnięciu gleby według wcześniej zaprogramowanego czasu startu.
Instalator, który montuje cały system nawadniania w Państwa ogrodzie również programuje sterownik, zgodnie z indywidualnymi ustaleniami klienta. Od tej pory mogą Państwo cieszyć się zawsze zielonym trawnikiem i bujnie kwitnącą roślinnością. W razie potrzeby można zmienić program nawadniania, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Do sterownika dołączona jest jasno opisana instrukcja programowania podlewania.
Zacznij od określenia sposobu poboru wody wody:
- przyłącze wodociągowe
- zbiornik wodny- pompa
- studnia- pompa
Następnie określ parametry źródła wody:
- ciśnienie (bar)
- wydatek wodny (m3/h)
Sporządź plan ogrodu w skali i nanieś wszystkie istotne elementy. Zaznacz na planie z którego punktu pobierana będzie woda. Do tego celu najlepiej wykorzystać mapę zasadniczą działki lub naszkicować plan na kartce w kratkę.
Wybierając zraszacz kierujemy się parametrami: zasięg (promień), sektor pracy, pobór wody (wydajność) i ciśnienie pracy.
- głowice (zraszacze statyczne) z dyszami statycznymi – promień zraszania 2 – 5,5 m
- głowice (zraszacze statyczne) z dyszami rotacyjnymi – promień zraszania 4 – 11 m
- zraszacze rotacyjne – promień zraszania 5 – 30 m
- zraszacze impaktowe - promień zraszania 6 – 30 m
Ważna przy wyborze jest również jakość. Polecamy dostępne na naszej ofercie produkty Rain Bird, Hunter oraz Rain, które cieszą się popularnością wśród klientów na całym świece.
Wszelkie dane na temat parametrów i sposobie pracy poszczególnych urządzeń znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej lub w katalogu wybranego producenta.
Podstawowe kryteria doboru sterownika to ilość wyliczonych sekcji w naszej instalacji i rodzaj zasilania.
Dostępny jest szereg sterowników z różną ilością sekcji do programowania, zaleca się wybór sterownika z jedną dodatkową sekcją, na wypadek rozbudowy systemu w przyszłości.
Dokonując wyboru sterownika istotna jest jego lokalizacja, są sterowniki do montażu w pomieszczeniach (wewnętrzne) i do montażu na elewacji domu lub pod zadaszeniem (zewnętrzne).
Tam, gdzie doprowadzenie prądu stałego 230V nie jest możliwe stosujemy sterownik zasilany bateryjnie z cewką impulsową 9V i odpowiednimi elektrozaworami. Jeśli instalacja nie przekracza 2-ch sekcji i jest zasilana poprzez kran 1/2" lub 3/4" istnieje możliwość montażu sterownika nakranowego bateryjnego z wbudowanymi elektrozaworami.
Ze względu na to, że sterownik łączymy kablami elektrycznymi 24VAC z zaworami elektromagnetycznymi znajdującymi się na terenie ogrodu najlepsza lokalizacja do montażu jest w bliskiej odległości od skrzynek z zaworami. Należy pamiętać, że sterownik zasilany poprzez transformator umieszczony będzie w pomieszczeniu np. garażu, piwnicy. Obok sterownika należy zlokalizować gniazdko elektryczne 230V.
Ilość kabli sygnałowych 24V odchodzących od sterownika na ogród wynosi: ilość sekcji +1 oraz opcjonalnie 2 kable do czujnika deszczu. Jeśli nasz system nawadniania podzielony został na 5 sekcji, możemy wybrać kabel sześciożyłowy. Przekrój kabla uzależniony jest od odległości elektrozaworów od sterownika- im dalej, tym kabel musi być grubszy, aby uniknąć spadku napięcia. Minimalny przekrój kabla to 0,5 mm2.
Czas pracy wynika z intensywności opadu, jaki uzyskuje się przy zastosowanych urządzeniach oraz wysokości dawki, która jest niezbędna do utrzymania wegetacji i wynosi około 4-5mm/dobę. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, w którym opisany jest sposób wyliczania dokładnego czasu nawadniania poszczególnych sekcji.
Wydatek, jaki uzyskuje się dla głowic I DYSZ STATYCZNYCH jest 4-5-krotnie większy niż zraszaczy rotacyjnych, dlatego nie łączymy ich pracy w jednej sekcji.
O ilości zraszaczy, które mogą być zainstalowane na jednej sekcji lub elektrozaworze decyduje ciśnienie wody i przepływ. Każda głowica statyczna lub zraszacz potrzebuje pewnej ilości przepływu wody podawanej w m3/h i ciśnienia podawanego w bar. Zbyt duża ilość zraszaczy spowoduje spadek ciśnienia w instalacji, a w wyjątkowych przypadkach zraszacze nie będą się wynurzać. Zapotrzebowanie na wodę i ciśnienie na pojedynczy zraszacz podane jest w kartach katalogowych produktu. Najczęściej w instalacjach domowych zamontowany jest licznik o przepływie 2,5 m3/h.
Zazwyczaj używane są w dwóch sytuacjach: gdy ciśnienie źródła wody jest zbyt wysokie (np. powyżej 4 bar) lub gdy podłączamy do instalacji sekcje z rurami kroplującymi bądź mikrozraszaczami- ich ciśnienie robocze jest znacznie niższe niż ciśnienie robocze zraszaczy.
Istnieje kilka sposobów, aby wyłączyć elektrozawór ręcznie, jeśli zraszacze nie wyłączają się automatycznie lub trzeba przerwać nawadnianie:
- ustaw programator w pozycji wyłączonej,
- odłącz od zasilania programator,
- obróć pokrętło kontroli przepływu (jeśli istnieje) do najniższej pozycji przepływu przy elektrozaworze,
- wyłącz ręczne główny zawór odcinający do instalacji zraszającej.
Jest to tor ruchu strumienia wody z dyszy w zraszaczu, kąt określany jako kąt strugi jest zawarty między płaszczyzną trawnika a półprostą tworzoną przez strumień wody. Dostępne są dysze o kątach strugi od 5 do 30 stopni.
Podczas eksploatacji systemu zdarzają się różnego rodzaju usterki, najczęstsze z nich zostały opisane poniżej:
GŁOWICE DESZCZUJĄCE:
1. Nieregularny strumień zraszania- głowica się wynurza i pracuje, ale strumień nie jest regularny
Przyczyny:
- woda jest zanieczyszczona
- głowica jest zanieczyszczona
- system nie został przepłukany po instalacji lub po przerwie zimowej
Zalecenia:
- wypłukanie z dyszy zanieczyszczeń
- instalacja filtra lub oczyszczenie istniejącego filtra
- płukanie systemu i ponowna instalacja głowic
2. Promień zraszania jest mniejszy niż katalogowy- zraszacze podlewają z mniejszym zasięgiem, głowica się nie wynurza.
Przyczyny:
- zbyt niskie ciśnienie
- za duża ilość zraszaczy w danej sekcji
Zalecenia:
- wymiana dysz
- zastosowanie dysz rotacyjnych
- podział systemu na większą ilość sekcji
- instalacja pompy podnoszącej ciśnienie
3. Nieszczelna głowica deszczująca- woda wycieka przy uszczelce
Przyczyny:
- między uszczelką a głowicą znajdują się zanieczyszczenia
Zalecenia
- podczas pracy głowicy należy wcisnąć ją do dołu, zanieczyszczenia zostaną wypłukane
4. Woda wypływa ze zraszacza po zakończeniu pracy sekcji.
Przyczyny:
- Zraszacz znajduje się w najniższym położeniu
Zalecenia
- montaż zaworu stopowego w zraszaczu lub wymiana zraszacza na model z wbudowanym zaworem zwrotnym
(w głowicach UNI-Spray zawór stopowy SAM powstrzymuje wypływ wody przy różnicy poziomów do 1,5m
w głowicach 1800, Pros do 4,2m)
5. Głowica zamgławia zamiast zraszać- mglenie zamiast strumienia wody
Przyczyny
- Zbyt wysokie ciśnienie
Zalecenia:
- instalacja regulatora ciśnienia
- zastosowanie regulatora ciśnienia przy zaworze
- rozbudowa sekcji
- zastosowanie głowic 1800-SAM-PRS
ELEKTROZAWORY:
6. Zawór nie zamyka się
Przyczyny:
- niewłaściwe podłączenie kabli sterujących lub cewki
- elektrozawór nie jest zamontowany zgodnie z kierunkiem oznaczonym na obudowie
- zawór nie jest zaprogramowany prawidłowo w sterowniku (sprawdź czy problem nie występuje na innych zaworach)
- cewka magnetyczna w zaworze jest zanieczyszczona
- trzpień jest uszkodzony mechanicznie
Zalecenia:
- wymień cewkę
- zmień sterownik lub zaprogramuj go na nowo
7. Zawór przecieka lub się nie zamyka
Przyczyny:
- zanieczyszczenia uniemożliwiają zamknięcie membrany
- membrana jest uszkodzona
- gniazdo zaworu jest uszkodzone
Zalecenia
- jeśli gniazdo jest uszkodzone wymień zawór
8. Przepływ jest zbyt mały
Przyczyny
- jeśli istnieje mechanizm kontroli przepływu, to jest rozkręcony
- blokada przepływu nie jest całkowicie otwarta
- zablokowana jest główna rura
- wydajność zraszaczy jest większa niż dostępna wydajność źródła wody
- sterownik nie otwiera kolejno elektrozaworów jeden po drugim
- woda dostępna ze źródła wody jest jednocześnie wykorzystywana do innych celów (w domu)
Zalecenia:
- jeśli przepływ jest większy od dostępnego wymień dysze lub zamontuj dodatkowy elektrozawór
9. Zawór nie otwiera się
Przyczyny:
- wszystkie drogi odpływu wody nie są całkowicie otwarte
- sterownik nie jest prawidłowo zaprogramowany
- sensor deszczu jest aktywny
- na cewce elektrozaworu nie ma napięcia 24V sterującego ze sterownika
- rezystancja cewki nie zawiera się w przedziale od 20 do 60 Ω
Zalecenia:
- jeśli rezystancja nie jest prawidłowa wymień cewkę
- jeżeli brakuje napięcia na wyjściu sterownika lub na wejściu cewki wymień okablowanie lub sterownik
- jeżeli regulator przepływu jest całkowicie wkręcony odkręć regulator, aż woda zacznie wypływać z elektrozaworu
- jeżeli po podniesieniu się trzpienia woda nie przepływa wyczyść kanaliki sterujące
FAQ - Charakterystyka systemów nawadniania
Pytania z dziedziny ogólnej wiedzy na temat istoty stosowania systemów nawadniania automatycznego.
Automatyczny system nawadniający jest instalacją wykonaną z rur, zwykle polietylenowych, rozprowadzoną pod lub nad powierzchnią ziemi. Całość działania automatycznego systemu nawadniającego odbywa się bez ingerencji człowieka.
Praca wszystkich elementów systemu koordynowana jest zazwyczaj przez sterownik (można zaprogramować porę podlewania, ilość podawanej wody). Dodatkowym elementem jest czujnik pogodowy, dzięki któremu np. w przypadku deszczu system zostaje czasowo wyłączony.
Całość instalacji skręcana jest przy użyciu złączek.
W skład systemu wchodzi zespół urządzeń emitujących wodę, które są różne w zależności od powierzchni które podlewają. W przypadku ogrodów na trawnikach stosuje się zraszacze wynurzalne, a na rabaty linie kroplujące. W przypadku pól stosuje się zraszacze na stojakach lub linie/taśmy kroplujące.
Systemy automatycznego nawadniania mają możliwość wyboru sposobu oraz zaprogramowania ilości dostarczanej wody roślinom według wymagań siedliskowych poszczególnych gatunków roślin. Podział systemu nawadniania na sekcje oraz regulowanie czasu podlewania poszczególnej sekcji zapewnia optymalną ilość dostarczonej wody do każdej rośliny. Znając wymagania poszczególnych roślin w mm na dobę [średnio 5 mm] , jesteśmy w stanie tak ustawić czas działania poszczególnej sekcji, iż zawsze zostanie dostarczona optymalna wymagana ilość wody.
W celu precyzyjnego ustawienia czasu nawadniania, a także optymalnego pokrycia danego terenu obligatoryjne jest zastosowanie się do zaleceń producenta w zakresie rozstawu urządzeń i łączenia je w sektory. Nie należy łączyć ze sobą na sekcji urządzeń ze sobą niekompatybilnych. Wymagane jest, aby stosować zasadę rozstawu zraszaczy tzw. "promień w promień", czyli sąsiadujące urządzenia powinny pokrywać się zasięgiem działania przynajmniej w zakresie 90% długości swoich promieni.
Stosując się do podstawowych zasad projektowania użytkownik systemu jest w stanie zapewnić optymalne podlewanie ogrodu.
Przy korzystaniu z wodociągów miejskich do obsługi systemu nawadniania warto wiedzieć ile wody system będzie zużywał, aby obliczyć koszty wody. Do obliczeń można przyjąć średnią wartość 5l/m2 ogrodu.
System nawadniania składa się z:
- rurociągów PE
- złączek do rur PE typu PE, QJ, wcisk
- zaworów (lub elektrozaworów) umieszczonych na złączach z ruchomymi śrubunkami ułatwiającymi montaż/demontaż
- filtra
- urządzeń emitujących wodę (zraszaczy, linii kroplujących, mikrozraszaczy)
* W przypadku systemów, gdzie zawory będą znajdowały się poza pomieszczeniem zaleca się ich montaż w ziemi w skrzynce kolektorowej (nie dotyczy niektórych systemów nawadniania pól, sadów, plantacji)
* W przypadku wyboru elektrozaworów niezbędny jest sterownik do ich obsługi wraz z okablowaniem ziemnym łączącym elektrozawory ze sterownikiem. Do łączenia należy koniecznie wykorzystać izolujące złączki żelowe tzw. konektory.
* W przypadku konieczności redukcji ciśnienia system powinien wyposażony być w regulator ciśnienia
* System ze sterowaniem automatycznym można wyposażyć dodatkowo w dowolny czujnik nawadniania kompatybilny ze sterownikiem
Liczba zraszaczy zależy od kształtu trawnika. Zraszacze należy umieścić w taki sposób, aby promienie sąsiednich urządzeń nachodziły się w min. 90%. Oznacza to, że im bardziej skomplikowany kształt - tym więcej urządzeń potrzebne jest do jego pokrycia.
Jeśli nie masz dużego doświadczenia w projektowaniu systemu nawadniania możesz zacząć od wdrożenia zasady, że żadne miejsce w ogrodzie nie powinno być podlewane przez pojedynczy zraszacz. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że zasięgi nie powinny się stykać, a na siebie nakładać. Jeśli zaprojektowałeś zraszacze w taki sposób, że ich planowane zasięgi jedynie się stykają to należy w miejscu styku wstawić jeszcze jedno urządzenie, aby zapewnić lepsze pokrycie terenu.
Dlaczego tak dużo zraszaczy? Inne firmy zamiast 20-stu zaproponowały 10? Może oznacza to, że ktoś chce mnie naciągnąć na dodatkowy niepotrzebny koszt?
Różnice w liczbie zraszaczy pomiędzy ofertami konkurencyjnych firm nie powinny być większe niż kilka sztuk +/-. Jeśli różnica jest znacząca to oznacza, że projektant proponujący mniej urządzeń prawdopodobnie nie stosuje się do podstawowej zasady projektowania mówiącej o stopniu nachodzenia się promieni.
Zraszacze nie podlewają jednakowo na całej długości swojego promienia. Największy opad wody w niedalekiej odległości od głowicy zraszacza, im dalej od niej tym wody opada mniej. Aby zbilansować opad należy zatem na skraju promienia jednego zraszacza ustawić kolejny - o przeciwnej charakterystyce względem nawadnianego pola. Tylko wówczas jesteśmy w stanie odczytać z tabeli Parametrów technicznych zraszacza jego opad w mm/h i ustawić odpowiedni czas działania danej sekcji.
Ta cecha dotyczy wszystkich zraszaczy niezależnie od ich producenta.
Projekt systemu nawadniania sporządza się po to, aby odpowiednio dobrać urządzenia nawadniające, średnice rur i elementów, a także po to, aby uniknąć kosztownych przeróbek i nerwów w czasie montażu. Im lepiej i staranniej wykonany plan instalacji tym lepszy i dokładniejszy system nawadniania.
Połączyć ze sobą w sekcje (tzw. do jednego zaworu) można te elementy systemu, które mają identyczny lub zbliżony opad wody w jednostce czasu i nawadniają roślinność o zbliżonych wymaganiach wodnych. W praktyce oznacza to, że na innej sekcji należy umieścić zraszacze oraz linię kroplującą oraz rozdzielić większość zraszaczy rotacyjnych od statycznych.
Poniżej znajdziesz przykładowe wyjątki urządzeń, które mogą pracować na wspólnym zaworze sekcyjnym:
- zraszacze statyczne z dyszami HE-VAN, MPR oraz U marki Rain Bird
- zraszacze statyczne z dyszami R-VAN oraz zraszacze rotacyjne 5004 z dyszami specjalnymi MPR marki Rain Bird
FAQ - Koszt systemu nawadniania
Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kosztów systemu nawadniania
Doradcy techniczni, ani dział projektowy sklepu nawodnienia.eu nigdy nie poda Państwu ceny ogólnej nawadniania względem powierzchni przeznaczonej do nawadniania. Nie świadczy to jednak o naszej niewiedzy, wręcz na odwrót - profesjonalne biuro projektowe nigdy nie powinno podawać kosztów za m2 podlewania. Dlaczego? Otóż koszt nawadniania zależy od wielu czynników. Większość ze zmiennych decydujących o cenie opisujemy Państwu poniżej w zakładce "Od czego zależy koszt automatycznego systemu nawadniania?".
Na koszt instalacji profesjonalnego systemu nawadniającego wpływa kilka istotnych czynników:
- kształt i wielkość terenu, na którym ma powstać instalacja:
- w przypadku ogrodów: im bardziej skomplikowane kształty trawnika, tym więcej zraszaczy należy zastosować, aby zachować równomierność jego pokrycia. Im węższy trawnik tym więcej zraszaczy lejących po łuku należy zastosować do jego nawodnienia - krótszy promień powoduje konieczność gęstszej rozstawy
- w przypadku pól: węższe i dłuższe pola generują większy koszt systemu ze względu na m.in. maksymalne ciągi przewodów kroplujących - należy wówczas uzbroić pola w droższe przewody kroplujące o większych średnicach lub wykonać więcej połączeń z rurą sekcyjną
- dostęp i wydajność źródła wody (wielkość przepływu [m3/h] i ciśnienie [bar]):
- słaba wydajność źródła wody powoduje konieczność podziału systemu na większą ilość sekcji tj. zakupu większej ilości elektrozaworów i wielosekcyjnego sterownika
- koszty rozprowadzenia rurociągów instalacji są mniejsze, jeżeli źródło wody znajduje się relatywnie blisko centrum obszarów objętych nawadnianiem np. na środku dłuższego boku pola, w centrum ogrodu na ścianie budynku - redukuje to długość rurociągów jakie należy zastosować rozprowadzając wodę po każdym zakątku obszaru nawadnianego
- rodzaj roślinności:
- różnice cenowe wynikające z użycia różnych typów urządzeń nawadniających konkretne typy roślinności tj. mikrozraszanie do upraw szklarniowych, zraszacze ogrodowe na powierzchnie trawiaste, linia kroplująca do nawadniania rabat, upraw rzędowych, jednorazowe taśmy kroplujące do podlewania upraw sezonowych-
Przykład dla ogrodu: cena nawadniania ogrodu w którym jest przewaga udziału rabat nad powierzchniami trawiastymi będzie większa, gdyż poza elementami sterującymi linia kroplująca jest najdroższym elementem instalacji. Im więcej rabat tym więcej linii trzeba użyć.
Przykład dla pola: inna cena będzie na nawadnianie pola za pomocą zraszaczy polowych, inna przy podlewaniu tej samej uprawy liniami kroplującymi i jeszcze inna jeśli zastosujemy taśmy kroplujące.
- różnice cenowe wynikające z użycia różnych typów urządzeń nawadniających konkretne typy roślinności tj. mikrozraszanie do upraw szklarniowych, zraszacze ogrodowe na powierzchnie trawiaste, linia kroplująca do nawadniania rabat, upraw rzędowych, jednorazowe taśmy kroplujące do podlewania upraw sezonowych-
- dostępność terenu pod względem montażu instalacji
- w przypadku ogrodu: koszt systemu nawadniania będzie niższy, jeżeli przed położeniem nawierzchni utwardzonej inwestor pomyśli o zastosowaniu wielu przepustów tj. rur osłonowych pod nawierzchnią. W przypadku, kiedy sterownik nie może znajdować się wewnątrz budynku, kiedy czujnik nie może być połączony za pomocą okablowania do sterownika - wówczas należy zainwestować w droższe wersje urządzeń np. sterownik zewnętrzny lub bateryjny oraz czujnik bezprzewodowy
- w przypadku ogrodu: koszt systemu nawadniania będzie niższy, jeżeli przed położeniem nawierzchni utwardzonej inwestor pomyśli o zastosowaniu wielu przepustów tj. rur osłonowych pod nawierzchnią. W przypadku, kiedy sterownik nie może znajdować się wewnątrz budynku, kiedy czujnik nie może być połączony za pomocą okablowania do sterownika - wówczas należy zainwestować w droższe wersje urządzeń np. sterownik zewnętrzny lub bateryjny oraz czujnik bezprzewodowy
- dostępność do sieci elektrycznej na potrzeby sterownika:
- elementy sterujące 230V i 24V są przystępniejsze cenowo od elementów 9V, jednak wymagają doprowadzenia prądu stałego i okablowania
- w przypadku ogrodów: najtańszym rozwiązaniem jest sterowanie bateryjne nakranowe, możliwe do założenia tylko wówczas, gdy instalacja posiada nie więcej niż dwie sekcje o wydajności nie większej niż 1,8 m3/h
- wybór producenta elementów do nawodnienia
System nawadniający to inwestycja, która zwraca się w 100%. Z posiadania automatycznego systemu nawadniania płynie szereg korzyści.
Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pracy przy podlewaniu ogrodu, oszczędza wodę, pozwala na systematyczność w podlewaniu roślin i podawaniu nawozu. Właściwie podawana roślinom woda przez system nawadniający wpływa na obniżenie ryzyka roznoszenia chorób bakteryjnych i grzybowych przez rośliny oraz eliminuje całkowicie ryzyko poparzenia roślin na skutek podlewania. Dodatkowo system nawadniania jest bardzo łatwy w obsłudze i konserwacji oraz zapewnia estetykę, dzięki tej niewielkiej inwestycji wzrasta atrakcyjność twojego domu.
Staramy się zapewnić Państwu bezpłatną pomoc w przygotowaniu projektu i wycenie materiałów potrzebnych do wykonania instalacji. Więcej informacji jak uzyskać darmowy projekt systemu nawadniania otrzymają Państwo pod adresem email info@nawodnienia.eu lub pod numerem telefonu 509 426 858. Prosimy o wysłanie zapytania, a w odpowiedzi zwrotnej otrzymają Państwo warunki skorzystania z naszego bezpłatnego projektu dla klientów detalicznych.
- Zachęcamy do wysłania niezobowiązującego zgłoszenia ---> [KLIK]
W przypadku instalatorów zainteresowanych usługą projektowania również zapraszamy do kontaktu pod wskazany powyżej email oraz telefon w celu ustalenia warunków współpracy przy tworzeniu wycen i planów instalacji.
- Zachęcamy do wysłania zapytania ----> [KLIK]
Wyceny poszczególnych firm mogą różnić się od siebie dość znacząco. Dlaczego?
- w przypadku ogrodu: wycena zawierająca mniej zraszaczy/linii jest oczywiście tańsza. Ale czy lepsza? Należy zastanowić się z czego wynika mniejsza liczba zraszaczy/linii. Nasz zespół wykonuje kilkaset projektów systemów nawadniania w sezonie. Projekty wykonujemy zgodnie z wytycznymi producentów elementów instalacji, którzy poświęcają lata na badania dotyczące równomierności pokrycia dawką opadową danej powierzchni. Każdy producent wskazuje na konieczność rozstawu zraszaczy "promień w promień", a więc tam, gdzie kończy się promień działania jednego urządzenia musi stanąć kolejne. Nasz zespół stara się trzymać tej zasady projektując wedle niej jak najmniej urządzeń. Zwykle redukcja kilku z nich stanowi rezygnację z jakości działania systemu.
- w przypadku pól: porównując oferty należy sprawdzić, czy obie wyceny zawierają niezbędne filtry, złącza kolektorowe umożliwiające łatwe rozłożenie systemu w razie konieczności czy regulatory ciśnienia. Warto również porównać jakość urządzeń emitujących wodę - taśm kroplujących, linii czy zraszaczy. Nasz sklep oferuje jedynie sprawdzone rozwiązania wysokiej jakości. Przed wprowadzeniem produktów na rynek porównujemy kilka odpowiedników pod względem wykonania oraz trwałości.
- Należy pamiętać, iż nasza wycena nie zawiera żadnych ukrytych kosztów i zawsze jest wykonywana na podstawie projektu graficznego instalacji. Nie jest to wycena orientacyjna. Staramy się w wycenach zawierać wszystkie niezbędne do wykonania instalacji elementy. Tańsze oferty mogą zawierać jedynie główne elementy instalacji pomijając elementy dodatkowe bez których instalacja nie może poprawnie funkcjonować jak np. teflon, złącza kolektorowe, konektory, kable, czujnik pogodowy, złączki proste i kolana do głównej magistrali, filtr, narzędzia do regulacji dysz itp.
FAQ - Montaż systemu nawadniania
Najczęstsze pytania zadawane przed montażem instalacji nawadniania
Najlepszym rozwiązaniem jest planowanie automatycznego nawadniania na etapie projektowania ogrodu, jednak montaż instalacji możliwy jest w każdym ogrodzie dzięki bezinwazyjnej technice wprowadzania rur pod powierzchnię trawnika. W praktyce, tuż po instalacji systemu ogród jest w pełni funkcjonalny, a po kilku tygodniach nie ma śladu po jakichkolwiek ingerencjach w ogrodzie.
- w tym celu należy przy montażu zwracać baczną uwagę na odpowiednie zdejmowanie kawałków darni tak, aby pod zakończeniu prac i zasypaniu wykopów móc z powrotem darń umieścić na poprzednim miejscu i pozwolić na jej ponowne ukorzenienie się. Proponujemy wycinać darń fragmentami odkładając na folię na płasko lub zwiniętą w rulony.
- należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od roślinności istniejącej przy prowadzeniu wykopów pod rurociągi. Szczególnie należy zadbać o to, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego starszych drzew i krzewów
- przy wykonywaniu wykopów polecamy odkład urobku na wspomnianą wyżej folię, aby po zakończeniu prac z łatwością zasypać dół nie pozostawiając po odłożonej ziemi śladu na trawniku wokół
Odradzamy montaż systemu nawadniania kiedy źródło wody nie spełnia minimalnych wymagań do prawidłowego działania systemu tj. za niskie ciśnienie robocze [bar], zbyt mała wydajność [m3/h]
W przypadku ogrodów odradzamy zakładanie systemu jeśli ciśnienie spada poniżej 2,1 bar, a wydajność jest mniejsza niż 1,2 m3/h.
W przypadku pól należy najpierw określić zapotrzebowanie na wodę całego pola. Następnie należy sprawdzić, czy dostępne źródło osiągnie taką wydajność, która pozwoli na odpowiedni podział systemu na sekcje. Odpowiedni podział systemu, oznacza taki, kiedy czas nawadniania wszystkich sekcji nie przekracza wyznaczonego okna nawadniania tj. liczby godzin przeznaczonych na nawadnianie (kilkanaście godzin, nie więcej niż 24h)
- nożyce do cięcia rur typu sekator, gilotyna
- rękawice ogrodowe
- łopata/szpadel
- śrubokręt krzyżakowy
- elementy do uszczelnienia połączeń elektrycznych typu dławiki do kabli
- teflon
Narzędzia nie są dostępne w naszym sklepie.
System nawadniania jest prostą instalacją, którą większość z naszych klientów skręca samodzielnie korzystając z naszych pomocy, poradników i wskazówek do montażu. Jednakże w przypadku kiedy będziecie Państwo potrzebowali pomocy doświadczonego wykonawcy prosimy o taką informację - współpracujemy z wieloma instalatorami, z którymi możemy Państwa skontaktować.
W przypadku zakupu systemu nawadniania i/lub projektu w naszej firmie nasi projektanci i doradcy techniczni będą dostępni do Państwa dyspozycji pod emailem info@nawodnienia.eu lub numerem telefonu 509 426 743 przez cały okres montażu instalacji i nie tylko.
Zdarza się Nam również, że klienci, który kupowali od nas elementy lub projekt wiele lat wcześniej dzwonią/piszą o poradę i jak najbardziej staramy się Państwu pomóc w ramach naszych możliwości (wszystkie projekty wykonane przez Nas znajdują się wiele lat w archiwum i możemy do nich wrócić w każdej chwili).
Zraszacze wynurzalne można zamontować na kilka sposobów.
ŹLE Powszechnie stosowanym, ale niepoprawnym sposobem jest montaż na zamontowanym w środku rurociągu trójniku gwintowanym. Ten sposób podłączenia sprawia, że urządzenie jest bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne - złamanie gwintu lub obudowy pod naciskiem np. przy nastąpieniu na zraszacz. Ten typ montażu sprawia także, że wszelka konserwacja i serwis systemu jest utrudniona - w przypadku zmiany poziomu gruntu, np. po zimie, nie ma możliwości ponownego wypoziomowania zraszacza. Utrudniona jest także jego wymiana - takie podłączenie wymusza na użytkowniku wymianę urządzenia 1:1 na ten sam model o tej samej wysokości obudowy.
DOBRZE Najlepszym sposobem montażu zraszacza jest podłączenie go na elastycznej rurze bocznej. Polecamy użycie przewodu elastycznego typu FLEX (sprzedawany w rolkach po 30 metrów), który wyróżnia się doskonałą plastycznością i pozwala na łatwe wypozycjonowanie urządzenia. Przewód FLEX wyposażyć należy w dwa kolanka gwintowane - jedno montuje się pod zraszaczem, drugie zaś należy przymocować do trójnika z gwintem zewnętrznym lub opaski siodłowej umieszczonych na rurze sekcyjnej.
Jeśli zraszaczy montowanych jest tylko kilka - zakup rury podłączeniowej w krążku 30 m może być nieopłacalny. Z tego względu dopuszcza się wykonanie tego typu podłączenia ze zwykłej rury PE LDPE wyposażonej w kolano z gwintem zewnętrznym pod zraszacz. Rurę boczną do zraszacza PE polecamy przyłączyć do rurociągu sekcyjnego za pomocą trójnika PE (w przypadku użycia jednakowej średnicy jak rura sekcyjna) lub trójnika redukcyjnego PE (przy redukcji średnicy).
Nie zalecamy użycia węża ogrodowego do zasilania systemu nawadniania. Jednak często zdarza się, że tymczasowo klienci chcą zasilić linię kroplującą wężem dlatego poniżej znajdą Państwo listę elementów do wykonania tego typu podłączenia:
- złącze zakładane na kran tzw. "dziubek"
- szybkozłączka o średnicy odpowiadającej średnicy węża (1/2" lub 3/4") montowana na "dziubek" x 2 szt.
- złącze tzw. "dziubek" 3/4" montowany przy linii kroplującej
- złączka gwintowana 16-3/4" GZ montowana z jednej strony na linię kroplującą, a z drugiej przyłączana do "dziubka"
Instalacja nawadniania nie musi znajdować się głęboko pod powierzchnią gruntu. Standardowa instalacja może leżeć na głębokości ok. 30 cm pod ziemią, zwyczajowo mówi się, że wykop powinien powstać "na półtora szpadla". Głębokość posadowienia systemu warunkuje wysokość skrzynki zaworowej, której pokrywa powinna licować się na równo z powierzchnią gruntu - większość skrzynek nie jest wyższa niż 30 cm.
Ile można zamontować zraszaczy na sekcji to najczęstsze pytanie jakie otrzymujemy. O liczbie zraszaczy decydują parametry źródła wody - ciśnienie oraz wydajność.
Projektując system nawadniania należy w pierwszej kolejności, używając realnych zasięgów konkretnie wybranych urządzeń wykonać plan pokrycia terenu, którego wynikiem będzie liczba urządzeń i wiadome parametry przepływu poszczególnych dysz. Parametry przepływu dysz znajdują się w zakładce Parametry techniczne przy każdym urządzeniu w naszym sklepie oraz w katalogach branżowych. Należy pogrupować zraszacze w taki sposób, aby suma wydajności Q nie przekraczała maksymalnej wydajności źródła wody. Polecamy zachowanie zapasu min. 10-20% wydajności źródła na wypadek niezależnej od użytkownika zmiany parametrów wody.
Grupując urządzenia należy wziąć pod uwagę ciśnienie u źródła. Im więcej urządzeń i dłuższy rurociąg zasilający tym większe straty ciśnienia powstaną na instalacji. Różnica ciśnień pomiędzy pierwszym a ostatnim zraszaczem nie powinna przekraczać 20%, a ciśnienie (uwzględniając wszelkie straty) nie może spaść poniżej ciśnienia roboczego zraszaczy.
Pco = L x Pi
Pco - liniowy spadek ciśnienia na przewodzie bez rozgałęzień [m]
L - długość przewodu [m]
Pi - jednostkowy spadek ciśnienia [-] [KLIK]
Pc = Pco x Fa
Pc - spadek ciśnienia z uwzględnieniem wszystkich strat miejscowych
Fa - współczynnik korygujący zależny od liczby wyjść [KLIK]
Często zdarza się, że klienci chcą podzielić montaż nawodnienia na etapy ze względów ekonomicznych. Tego typu podział należy przemyśleć i rozważyć wszelkie ZA i PRZECIW.
- Przed położeniem rury w ziemi należy obligatoryjnie wykonać projekt systemu nawadniania. Wybór średnicy rury jest kluczowy dla poprawnego działania systemu i może w dużej mierze wpłynąć na koszty całkowite instalacji. Zbyt mała średnica rury może nawet uniemożliwić odpowiedni podział elementów na sekcje. Ważna jest także liczba rur i ich położenie. Często nie wystarczy jeden rurociąg sekcyjny, a jego położenie nie może być przypadkowe. Wszystkie te czynniki określa projektant podczas planowania instalacji.
- Pierwszy etap powinien zawierać wszystkie elementy systemu montowane pod powierzchnią ziemi. W praktyce oznacza to rurociągi, kable ziemne, złączki, skrzynkę wraz z jej pełnym wyposażeniem. Polecamy montowanie skrzynki wraz z zawartością już w pierwszym etapie, gdyż jej odpowiednie posadowienie wymaga wykonania największego wykopu, podsypki drenującej oraz wycięcia otworów otwornicą. W przypadku montażu skrzynki w kolejnym etapie nie unikniemy rozkopania dużej części trawnika.
- W drugim etapie można zamontować elementy, które nie wymagają zbyt dużych prac ziemnych, tj. montaż głowic zraszaczy, linii, dysz, sterownika, czujnika.
FAQ - Eksploatacja i konserwacja
Najczęstsze pytania o konserwację i użytkowanie systemu nawadniania
Czujnik nawadniania może nie blokować działania systemu podlewania z powodu jednej lub kilku z poniższych przyczyn:
- czujnik jest zamontowany w niewłaściwym miejscu np. czujnik deszczu znajduje się w miejscu osłoniętym od opadu deszczu - tj. pod dachem, pod drzewem etc. W takiej sytuacji należy czujnik przemieścić w odpowiednie miejsce.
- czujnik jest nieprawidłowo podłączony do sterownika - czujnik należy podłączyć zgodnie z instrukcją obsługi czujnika wpinając kable w odpowiednie porty sterownika. W przypadku wystąpienia problemu należy sprawdzić podłączenie okablowania.
- czujnik jest uszkodzony - czujnik może ulec uszkodzeniu lub posiadać wadę fabryczną. Polecamy wykonać test czujnika np. zalać podłączony czujnik deszczu wodą i sprawdzić czy zablokuje zaplanowaną sesję nawadniania. W przypadku awarii należy wymienić czujnik korzystając z prawa gwarancji.
- czujnik został nieprawidłowo przygotowany do pracy - w przypadku niektórych czujników niezbędne jest wykonanie czynności poprzedzających montaż dot. np. czujnika wilgotności gleby. Prosimy o zapoznanie się z instrukcją czujnika.
Zaleca się przy wykonywaniu systemu nawadniania przewidzieć wyjście pod sprężarkę powietrza celem przedmuchania systemu przed występowaniem przymrozków i przygotowania instalacji do zimy. W przypadku wykonywanych przez naszą firmę projektów instalacji takie wyjście znajduje się w skrzynce zaworowej lub u źródła wody. Przedmuchanie systemu jest konieczne, aby zabezpieczyć instalację przed wysadzeniami mrozowymi. Należy szczególnie upewnić się, że woda nie pozostała w elektrozaworach, zaworach kulowych oraz filtrze. Usługę przedmuchania systemu przed zimą można zamówić w większości firm ogrodniczych zajmujących się montażem tego typu instalacji.
Częstotliwość czyszczenia filtra zależy od stopnia zabrudzenia instalacji nawadniania. Polecamy montaż manometru za filtrem, aby obserwować ewentualne straty ciśnienia spowodowane jego zabrudzeniem. Jeśli filtr będzie wymagał wyczyszczenia ciśnienie na instalacji spadnie - co wskaże strzałka manometru. Jeśli nie posiadasz manometru na instalacji pozostaje jedynie metoda prób i błędów - sprawdzenie czystości filtra wyciągając ruszt z dyskami i ocena wizualna szybkości zbierania się zanieczyszczeń.
Jeśli zraszacze przestały się obracać przyczyną może być uszkodzenie mechaniczne od zewnątrz lub zanieczyszczenie mechanizmu od wewnątrz. Zaleca się wykręcenie zraszacza.
- Jeśli zraszacz się zanieczyścił można wymontować filtr, który znajduje się pod trzpieniem lub dyszą i wypłukać lub odkamienić, a następnie zamontować.
- Jeśli po wykonaniu tej czynności wyczuwalny jest opór lub tarcie przy ręcznym obrocie główki zraszacza oznacza to, że urządzenie uległo uszkodzeniu i należy je wymienić.
- Jeśli zraszacz obraca się bez problemu przy przesuwaniu główki ręcznie, jego nieprawidłowe działanie może być spowodowane spadkiem ciśnienia w instalacji. W takiej sytuacji należy sprawdzić czystość filtra, podzielić system na więcej sekcji lub wyposażyć system w zestaw podnoszący ciśnienie.
FAQ - Sklep internetowy
Informacje dotyczące sklepu internetowego
Każdy produkt zakupiony za pośrednictwem naszego sklepu stacjonarnego lub internetowego podlega gwarancji. Aby oddać produkt na reklamację należy wypełnić formularz reklamacyjny (dostępny w zakładce regulamin lub dowolny inny), gdzie wskaże się powód reklamacji, numer dokumentu potwierdzającego zakup, adres korespondencyjny oraz telefon kontaktowy. Produkt należy opakować i nadać wysyłką kurierską na adres naszej firmy HB-System ul. Spacerowa 14, 05-816 Michałowice tel. +48 22 723 93 90. Po dokonaniu oględzin i ewentualnych testów produktu otrzymają Państwo w ciągu 14 dni odpowiedź. Jeśli nie otrzymali Państwo odpowiedzi w wyznaczonym terminie prosimy o kontakt.
Zwrotu można dokonać w przypadku dokonania zakupu w sklepie internetowych w ciągu 14 dni roboczych od odstąpienia od umowy sprzedaży na odległość. Produkt zwracany należy na koszt własny nadać wysyłką kurierską na adres naszej firmy HB-System ul. Spacerowa 14, 05-816 Michałowice tel. +48 22 723 93 90 wraz z formularzem zwrotu, gdzie znajdować się będą następujące informacje: imię, nazwisko, nazwa firmy, adres korespondencyjny, telefon kontaktowy, numer dokumentu potwierdzającego sprzedaż.
Nie przyjmujemy zwrotów produktów wykonanych na zamówienie. Zwrotom nie podlegają fragmenty rur, przewodów kroplujących, kabli ziemnych, taśm kroplujących, elementy kompletnych urządzeń, produkty zniszczone/uszkodzone - rozkompletowanie rolki bądź zestawu lub szkody wykonane w wyniku użytkowania przedmiotu są równoznaczne z uniemożliwieniem ponownego wystawienia produktu na sprzedaż.
Pod podanym na naszej stronie internetowej adresem znajduje się główna siedziba naszej firmy w tym magazyn główny, sklep stacjonarny, biuro projektowe oraz punkt wysyłki i obsługi zamówień internetowych.
Ceny w sklepie internetowym są aktualne.
Cena produktu może różnić się jedynie w przypadku, kiedy zostanie błędnie wprowadzona przez obsługę sklepu lub na skutek błędu leżącego po stronie administracji sklepu będzie rażąco zaniżona w stosunku do cen rynkowych produktów.
Nie prowadzimy serwisu urządzeń jeżeli koszt obsługi serwisowej nie jest wyszczególniony na fakturze zakupu danego urządzenia. Wadliwe urządzenie zakupione w poza pośrednictwem naszego sklepu można wysłać na reklamację w czasie trwania okresu gwarancyjnego, a za rozpatrzenie reklamacji odpowiada zazwyczaj dział serwisowy producenta urządzeń.