Rury drenarskie dzielą się na rury bez otuliny i w otulinie.
1. Rury drenarskie bez otuliny (z otworami lub bez otworów) stosuje się do odwadniania oraz napowietrzania gruntów gruboziarnistych na terenach strukturalnie stabilnych (słabo rozkładalnych) i piaszczystych. Warunkiem poprawności działania systemu złożonego z rur perforowanych bez otuliny jest wykonanie wokół rury warstwy filtracyjnej.
2. Rury drenarskie z filtrem nadają się do stosowania na dowolnym podłożu. Filtr wykonany jest z cienkich włókien polipropylenowych z PVC-U o grubości 5 mm lub geowłókniny PP odpornej na promieniowanie UV.
Jednolity filtr, owinięty wokół całej rury, zapewnia wyższą skuteczność zabezpieczenia przed kolmatacją i może być stosowany dla różnych typów gruntów. W porównaniu z rurą perforowaną bez otuliny, rura z fabryczną otuliną posiada wyższą wydajność hydrauliczną a odpływ wody następuje nawet 4-6 razy szybciej.
Dla budynków o powierzchni do 200 m2 rurociągi wykonuje się z rur perforowanych o średnicy 100 mm i układa ze spadkiem min. 0,4 - 0,5 %. W zależności od rodzaju gruntu, drenaż wokół obrysu budynku może być wykonany jako:
Zaleca się stosowanie rur drenarskich z PVC-U z filtrem z włókien polipropylenowych oraz geowłókniny, chroniącym drenaż przed zamulaniem. W drenażach budowlanych stosuje się dodatkowo filtry z materiałów mineralnych, takich jak żwiry 8-16 mm, piaski oraz geowłókniny.