Jak działa system Stormbox?
System skrzynek Stormbox przeznaczony jest do zagospodarowania wody deszczowej, głównie na terenach zurbanizowanych, poprzez jej retencjonowanie oraz bezciśnieniowe rozprowadzenie i rozsączanie w gruncie. Wody deszczowe zebrane z dachów budynków odprowadzane są poprzez rynny do rur spustowych oraz przewodów kanalizacyjnych, trafiając następnie do studzienki z osadnikiem, żeby w końcowym etapie trafić do skrzynek rozsączających. Podobnie dzieje się z wodą deszczową zebraną poprzez odwodnienia liniowe, która również trafia do skrzynek rozsączających.
Jakie jest główne przeznaczenie skrzynek rozsączających Stormbox?
Jak dobrać skrzynki Stormbox?
Skrzynki rozsączające mogą być łączone w zespoły w pionie i poziomie, w zależności od wielkości odwadnianej powierzchni oraz stopnia przepuszczalności gruntu. Przed rozpoczęciem instalacji należy sprawdzić rodzaj gruntu występujący w miejscu ułożenia skrzynek.
Do wstępnej oceny przepuszczalności gruntu można zastosować test perkolacyjny (przepuszczalności).
1. W dnie na głębokości ułożenia skrzynek wykonać otwór o średnicy 30 cm i wysokości.
2. Wlewać do otworu wodę, aż do nawilżenia (od kilku do kilkunastu wiader).
3. Wlać do otworu 12,5 l wody i zmierzyć czas obniżenia poziomu wody o 10 mm.
4. Czas wsiąkania powinien wynosić:
UWAGA: Nie należy stosować rozsączania w gruntach gliniastych i ilastych, ze względu na ich małą przepuszczalność. Owinięcie skrzynek nieprzepuszczalną folią, umożliwia zastosowanie ich jako zbiornika na wodę.