Czujnik deszczu do systemu nawadniania pozwala na całkowite zautomatyzowanie instalacji. Dzięki zastosowaniu detektora deszczu w momencie wystąpienia opadów atmosferycznych podlewanie nie jest dublowane, a czasowo zawieszone lub pomijane.
Większość czujników deszczu składa się z wysięgnika lub zaczepu na rynnę oraz pojemnika z tworzywa sztucznego zawierającego higroskopijne dyski.
Higroskopijność to podatność substancji na wchłanianie wilgoci. Z fizycznego punktu widzenia wchłanianie wody absorbcja, w wyniku której substancja wchłaniająca zwiększa swoją objętość. Woda w przypadku czujników zbudowanych z dysków powoduje ich pęcznienie i czasowe przerwanie obwodów. Oznacza to, że blokowany jest czasowo sygnał przesyłany ze sterownika do elektrozaworów, a ich otwarcie jest wstrzymane do czasu przeschnięcia dysków. Substancja, z której wykonane są dyski, dobrana jest w taki sposób, aby czas jej schnięcia był zbliżony do czasu schnięcia murawy. Po przeschnięciu dyski wracają do swoich poprzednich rozmiarów- czujnik nawadniania to urządzenie nie tracące swojej formy z biegiem czasu, wielokrotnego użytku.
Przed decyzją o zakupie przewodowego czujnika opadu deszczu należy zastanowić się nad umiejscowieniem sterownika nawadniania.
Czujniki deszczu posiadają różną możliwość regulacji, od braku regulacji, poprzez regulację czułości na opad, po regulację szybkości przesychania dysków higroskopijnych- otworów wentylacyjnych. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do porównania Parametrów technicznych urządzeń. Sensory różnią się także uchwytami mocującymi. Niektóre modele czujników łączą ze sobą funkcje wyłączników deszczowych i mierników temperatury.
Jeżeli istnieje trudność ze spełnieniem powyższych punktów (szczególnie w przypadku, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia przewodu łączącego czujnik i sterownik), należy dobrać odpowiedni czujnik bezprzewodowy, który będzie kompatybilny ze sterownikiem nawadniania. W celu sprawdzenia kompatybilności należy zapoznać się z katalogiem producenta lub skontaktować się z konsultantem HB-System.
Bezprzewodowe czujniki nawadniania działają dzięki przesyłaniu radiowych sygnałów na drodze czujnik (nadajnik)-odbiornik-sterownik.
Czujniki deszczu przewodowe charakteryzują się koniecznością połączenia sensora bezpośrednio z odpowiednim wyjściem w sterowniku nawadniania za pomocą kabla. Przewód łączący o długości kilku metrów dołączony jest do zestawu z czujnikiem i w razie potrzeby można go przedłużyć stosując kabel ziemny min. dwużyłowy.