Czujnik wiatru przerywa nawadnianie w momencie wystąpienia silnych i porywistych podmuchów. Zabezpiecza tym samym przed znoszeniem wody emitowanej przez zraszacz w miejsce niepożądane, a tym samym gwarantuje redukcję strat wody do minimum.
Czujnik wiatru polecany jest w systemach nawadniania na otwartych, nieosłoniętych przestrzeniach, gdzie strugi wiatru mogą być zniesione w niepożądanych kierunkach. Polecany jest w sytuacji, gdy dysponujemy wodą bogatą w związki żelaza. Zażelaziona woda powoduje rudawe odbarwienia na powierzchniach utwardzonych, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wody i dewastacji np. kostki brukowej lub krawężników.
Czujnik wiatru stosuje się również w systemach sterowania fontannami, aby uniknąć mgławienia przy silnym wietrze.
Miernik wiatru znajduje się w złożonych specjalistycznych stacjach pogodowych. Jest również możliwość dołączenia go do czujnika ewapotranspiracji, aby wzbogacić pomiary o dane na temat porywistości wiatru.
Czujnik wiatru bada porywistość podmuchów za pomocą ruchomego elementu na swojej obudowie. Po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości czujnik tymczasowo odcina przewody czasowo odkładając lub pomijając sesję itp. (otwarcie elektrozaworów).