Fasola posiada palowy system korzeniowy, której korzeń dorasta do głębokości ponad 1 m. Korzenie boczne usytuowane są w promieniu 60 cm i na głębokości około 30 cm. Dzięki takiej strukturze korzeni, fasola została zaklasyfikowana do roślin o umiarkowanych wymaganiach wodnych. Decydujący wpływ na wysokość plonów nasion i strąków mają okresy dużej wrażliwości na niedobór w glebie pojawiające się w czasie wzrostu i rozwoju fasoli. Takie okresy zaobserwowano w czasie kwitnienia oraz w fazie zawiązywania i przyrostu nasion w strąkach. Wysoka wilgotność nie ma jednak znacznego wpływu na plon nasion czy strąków, stwarza jedynie roślinie dogodne warunki do jej rozwoju wegetatywnego.
Wzrost plonu, poprzez zwiększenie ilości strąków i nasion w strąkach, występuje w trakcie nawadniania w fazie kwitnienia. Zwiększenie plonu następuje również w momencie nawadniania w fazie zawiązywania i przyrostu nasion poprzez zwiększenie masy nasion w strąkach. Zbyt małe ilości wody w fazie kwitnienia doprowadzają do zrzucenia zawiązków kwiatowych i gorszego zawiązywania strąków. Biorąc pod uwagę uprawę fasoli szparagowej, zbyt duże okresy suszy w fazie przyrostu strąków mogą prowadzić do pogorszenia ich jakości i zwiększenia zawartości włókna, przez co strąki stają się łykowate i niesmaczne.
Podstawowe informacje dotyczące nawadniania fasoli:
1. zdolność pobierania wody z warstw głębszych: średnia
2. okres dużego zapotrzebowania na wodę: od połowy VII do połowy VIII – w plonie wtórnym – VIII
3. spodziewana zwyżka plonów: średnia
Biorąc pod uwagę średnio późną lub późną porę siewu fasoli – pierwsza połowa V lub w plonie wtórnym VI-VII - wschody tej rośliny uprawnej bywają utrudnione i niewyrównane z powodu braku wody w glebie. W związku z tym wymagane jest nawadnianie przedsiewne (ok. 30 mm) lub po zasiewne (ok.15 mm). Należy jednak pamiętać, że nawadnianie posiewne fasoli w okresie niskich temperatur może spowodować pogorszenie wschodów.
Efekt nawadniania fasoli jest zależny od właściwości odmiany oraz przebiegu pogody w danym roku.
Nawadnianie fasoli szparagowej powinno odbywać się przy użyciu deszczowni od początku kwietnia aż do jej zbioru. Rozpoczęcie nawadniania następuje przy spadku wilgotności gleby do 70% polowej pojemności wodnej oraz przy potencjale wodnym gleby wynoszącym -30 kPa/ 40 kPa (1 bar = 100 kPa). W zależności od rodzaju gleby, jednorazowe dawki wody powinny oscylować w granicach 20-30 mm. Powinny odbywać się przed kwitnieniem, w fazie wykształcania strąków, a także po pierwszym zbiorze. Do nawadniania tej odmiany fasoli - z uwagi na delikatną budowę - zaleca się stosować zraszacze o niewielkiej intensywności opadów (8-10 mm/h). W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia porażenia roślin przez antraknozę (chorobę grzybową powodowaną przez Colletotrichum lindemuthianum, objawiającą się podłużnymi, czerwonobrunatnymi, wgłębionymi plamkami na liścieniach) i choroby bakteryjne, nawadnianie fasoli szparagowej powinno odbywać się w godzinach porannych i przedpołudniowych.
Przy prawidłowym nawadnianiu fasoli tycznej należy stosować nawadnianie kroplowe. Przewody służące do nawadniania rośliny, umieszcza się pomiędzy dwoma rzędami roślin. Rozstaw emiterów powinien wynosić co 30-40 cm. Jednorazowa dawka wody wynosi wówczas 10-15 l/m.b. rzędu. W czasie bezdeszczowej pogody oraz w okresie dużej wrażliwości na niedobór wody nawadnianie należy prowadzić co około 3-4 dni.
Nawadnianie fasoli uprawianej na suche nasiona powinno wyglądać podobnie jak w przypadku fasoli szparagowej. Wyjątek stanowi etap końcowego nawadniania, który należy zakończyć około 3-4 tygodnie przed samym zbiorem. Dzięki temu nasiona dojrzeją i uzyskają należytą wilgotność. Ponadto warto unikać nawadniania fasoli bezpośrednio po siewie, ponieważ może doprowadzić to do pogorszenia wschodów nasion.