Linie kroplujące podziemne przeznaczone są głównie do montażu pod powierzchnią ziemi. Emitery linii podziemnych wyposażone są w system ochrony przed wnikaniem korzeni wewnątrz przewodu.
Czym różni się linia kroplująca naziemna i podziemna ? Czy linię kroplującą można zakopać ?
Zwykła naziemna linia kroplująca nie jest dostosowana do montażu podziemnego. Rozwijające się korzeni roślin bądź chwastów w naturalny sposób dążą w glebie do źródeł wilgoci- w tym przypadku sięgają kroplowników zatykając otwory. Linie kroplujące naziemne można zakamuflować przykrywając warstwą kory, ale nie zaleca się przysypywania jej.
Emitery linii kroplujących podziemnych skonstruowane są do obrony przed wnikającymi korzonkami i mikroorganizmami. Zależnie od modelu linii systemy obrony różnią się.
Jakie modele linii kroplujących podziemnych są w ofercie ?
Wszystkie oferowane linie kroplujące podziemne maja kompensatory ciśnienia.
Gdzie stosuje się linię kroplującą podziemną ?
Linię podziemną można zastosować do nawadniania rabat, żywopłotów, na polach uprawnych pod uprawy rzędowe. Szczególnie polecamy użycie linii kroplującej podziemnej na zielonych dachach, gdzie mała ilość substratu glebowego uniemożliwia zastosowania pod trawnik zraszaczy. Na zachodzie powszechnie stosuje się podziemne przewody kroplujące wzdłuż krawężników przy nawadnianych zraszaczami trawnikach, aby ograniczyć do minimum straty wody (szczególnie, gdy trawniki mają nieregularne i obłe kształty).
Linia kroplująca podziemna montaż
Linię kroplująca rozkładamy na ziemi w równoległych pasach do 20-30 cm. Łączenie z rurą doprowadzającą wodę tworzymy przy pomocy złączek stabilizowanych, skręcanych. Linie montujemy na głębokości ok 10 cm, aby umożliwić zabiegi pielęgnacyjne trawnika i nasadzeń. Całość pokrywamy warstwą gleby.