JAK SCHŁODZIĆ PSA W UPALNE DNI

09.08.2018

Piękna słoneczna pogoda i upalne dni to coś, o czym zawsze marzymy w okresie wakacyjnym i urlopowym. Jednak wysoka temperatura oraz idące za tym „ciężkie powietrze”- wysuszone bądź nadmiernie zawilgocone w dłuższej perspektywie potrafią być męczące dla ludzi, więc jak znoszą to nasi czworonożni przyjaciele?

 

System chłodzenia ciała u psów jest inni niż u ludzi. Człowiek podczas wysokich temperatur poci się i w ten sposób oddaje ciepło praktycznie całą powierzchnią ciała, natomiast czworonogi chłodzą się tylko poprzez ziajanie. Jedynym miejscem, gdzie znajdują się ich gruczoły potowe są opuszki łap.

Tak wysokie temperatury są dla tych zwierząt bardzo niebezpieczne. Szczególnie duże psy, 20- 40 kg i cięższe, w związku z dużą masą ciała, mają ogromne problemy podczas długotrwałych upałów rzędu 30 stopni. Ich układ krążenia jest narażony na ogromny wysiłek podczas gorącego dnia, w związku z czym nawet pod wieczór, gdy temperatura już opadnie, potrafią one omdleć z przegrzania.

W tak kryzysowej sytuacji brak szybkiej reakcji, w postaci schłodzenia karku i brzucha psa, najlepiej mokrą ściereczką (nie należy polewać psa wodą ze węża ogrodowego, gdyż może to prowadzić do wstrząsu termicznego!), może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.


Jednak co zrobić, gdy pies mieszka na naszym podwórku, a nas cały dzień nie ma nas w domu? Z pomocą przychodzą proste systemy automatycznego mikrozraszania.

 

Mikrozraszacze Hadar to jak sama nazwa wskazuje urządzenia do mikronawadniania. Stosuje się je w szklarniach i tunelach tak, aby w jak najdelikatniejszy sposób nawodnić rośliny na małych przestrzeniach. Zakres wydatku tych urządzeń waha się od 23 do 333 L/h i uzależniony od ciśnienia wody, dobranej dyszy i rodzaju wkładki.

Wkładki Hadar w zależności od typu tworzą różne rodzaje strumienia wody, jednak do schłodzenia psa najlepiej sprawdzi się wkładka zamgławiająca typu A.

Strumień wody który tworzy to delikatna mgiełka wodna, która w odpowiedniej odległości od zraszającego obiektu tworzy przyjemną, chłodną bryzę. Krople wody są tak drobne, że zarówno człowiekowi jak i zwierzęciu niska temperatura wody w ogrodowym kranie nie powinna przeszkadzać.

Ponieważ intensywność strumienia zależy od dobranej dyszy, zaleca się stosować najmniejszą dyszę brązową 0,8 lub przy większych zwierzętach szarą 0,9 lub maksymalnie fioletową 1,0. Przy zamontowaniu większej dyszy wydatek wody jest na tyle intensywny, że może być nieprzyjemny lub wręcz szkodliwy dla zwierzęcia oraz może zniechęcić je do chłodzenia.

 

Aby zwierzę mogło być schładzane bez naszej ingerencji i ręcznego odkręcania wody, proponujemy zastosować sterownik na kranowy, bateryjny Rain Clic MIST (różowy). Można nakręcić go bezpośrednio na gwint kranu i ustawić na częste nawadnianie przez krótkie okresy czasu. Podczas najwyższych temperatur zaleca się ustawiać czas lania co 5 minut przez 20 lub 30 sekund, aby nie przesadzić z ilością wody by zdążyła odparować, a żeby pies miał czas odpocząć od zraszania.


Mirkozraszacze można ustawić na dwa różne sposoby:

  1. Wysoko nad ziemią, wbite bezpośrednio w rurę zasilającą
  2. Wbite przy ziemi na szpilce Hadar i za łączone z rurą wężykiem PCV
  • Pierwszy sposób stosowany jest przy bardzo wysokich temperaturach dla psów małych, lub większych które nie przepadają lub boją się wody. Wysokie ułożenie zraszacza sprawia, że gdy spadająca woda na wysokości psa będzie już delikatną mgiełką i pies nawet nie poczuje, że jest w ten sposób chłodzony.
     
  • Drugi wariant ma na celu nie tyle schłodzenie psa, co jego otoczenia i miejsca gdzie na którym leży. Zraszacz jest umieszczony tak nisko, że po włączeniu oblewa np. nasłoneczniony ganek, a gdy pies połozy się na nim, zmoczy to jego brzuch i schłodzi ciało. W takim wypadku gdy pies będzie bardzo rozgrzany, będzie mógł podejść do zraszanego miejsca i schłodzić boki jak i praktycznie całe ciało. Sposób zalecany jest dla większych czworonogów.
     

Uwaga! Nie powinno się polewać całego otoczenia psa. Zwierzę tak jak człowiek, nie zawsze potrzebuje czy chce być mokrym. Powinno się zostawić mu miejsce suche gdzie może schować się przed działającym nawadnianiem.
 

Każdy pies może inaczej reagować na zaoferowaną pomoc w postaci nawadniania schładzającego. Sposoby przedstawione w artykule były sprawdzane zarówno na dużym psie (owczarku niemieckim) oraz małym (Yorku) lecz jesteśmy w stanie zagwarantować reakcji Państwa zwierzęcia.