Orzech jest gatunkiem, który potrafi dostosować się do wielu różnych warunków klimatycznych, jedynie nie znosi późnych wiosennych przymrozków, które zagrażają rozwijającym się kwiatom a tym samym przyszłemu owocowaniu. Dziko rosnące drzewa są bardzo odporne nawet na długie okresy suszy, ale jeśli chodzi o uprawę w której stawia się na jakość I ilość plonów należy zapewnić mu odpowiednie warunki glebowe I wodne.
Teren przeznaczony na założenie sadu orzechowego nie może być zbyt podmokły, poziom wody powinien znajdować się poniżej 1,5 m, ponieważ orzech ma bardzo rozbudowany system korzeniowy, który sięga głęboko w głąb podłoża. Orzech preferuje żyzne, próchniczne , głęboko uprawione gleby, zawierające wapń o obojętnym lub zasadowym odczynie. Jeśli chodzi o objętości nawadniania, zapotrzebowanie na wodę sadu orzechowego wynosi około 500 mm od czerwca do września, czyli okres, który pokrywa się z miesiącami największej aktywności roślin uprawnych.
Młode rośliny odnoszą duże korzyści z nawadniania, zwłaszcza w okresach przedłużającej się suszy. Nawet po tej fazie ważne jest, aby w okresie kwiecień-maj nie brakowało wody, ponieważ jest ona niezbędna do produkcji orzechów o dużych rozmiarach.
Do nawadniania orzecha włoskiego zaleca się stosowanie linii kroplującej, ponieważ jest bardzo wrażliwy na zraszanie od góry przez co bardzo często w uprawach występują choroby grzybowe. Ciągi linii kroplującej najczęściej zakopuję się pod ziemią aby uniknąć zjawiska parowania i spływu powierzchniowego wody.
Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia dostępne w naszej ofercie:
Odpowiednie nawadnianie wpływa na prawidłowy rozwój całej rośliny. Korona jest dobrze wykształcona, a korzenie rozwijają się w prawidłowy sposób dostarczając roślinie potrzebne składniki pokarmowe. Nawadnianie może zwiększyć ilość plonowania nawet o 25%. Orzechy są duże, a skorupka jest w całości wypełniona owocem. Nawadnianie zapobiega kształtowaniu się suchych i niepełnych owoców.