Czujniki wilgotności gleby kontrolują wchłanianie opadów w glebę i dostosowują częstotliwość podlewania do struktury gleby. Urządzenie przeznaczone jest dla użytkowników, którzy martwią się o prawidłowe dostosowanie nawadniania do możliwości chłonnych podłoża.
W swojej ofercie firma HB-System posiada dwa czujniki wilgotności podłoża dwóch konkurencyjnych amerykańskich producentów. Różnią się one sposobem montażu, wyglądem, gabarytami. Zaleca się dobranie czujnika oraz sterownika nawadniania tego samego producenta, aby mieć pewność prawidłowej współpracy. Przed zakupem zachęcamy do zapoznania się z katalogiem producentów.
Wspólnym mianownikiem czujników wilgotności gleby jest konieczność precyzyjnego umiejscowienia i prawidłowego przygotowania do pracy.
Miejsce montażu czujnika wilgotności gleby- decydując się na zakup czujnika wilgotności gleby należy przemyśleć miejsce montażu sterownika. Trzeba pamiętać o tym, iż dłuższy przewód między czujnikiem, a sterownikiem oznacza słabszy sygnał. Sondę należy umieścić w miejscu słonecznym, nieosłonionym roślinnością, nie wewnątrz powierzchni utwardzonych i nie za blisko krawężników.
Czujnik wilgotności zabezpiecza system nawadniający przed nieuzasadnionym rozpoczęciem podlewania, w przypadku, gdy podłoże jest jeszcze wilgotne od opadu deszczu lub poprzedniej sesji nawadniającej. Istnieje zatem racjonalne uzasadnienie, dlaczego należy stosować oba czujniki- wilgotności i deszczu- jednocześnie. Czujnik deszczu kontroluje wilgoć pochodzącą z opadów atmosferycznych, czujnik wilgotności kontroluje czas wsiąkania wilgoci w podłoże i przesychania gleby. Użycie obu sensorów w jednym systemie maksymalizuje oszczędność wody i zapewnia ekonomiczne i ekologiczne jej zużywanie- tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
W zależności od wybranego modelu czujnika otrzymujemy różne informacje.