Montaż kroplowników wciskanych nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Polecane są wszędzie tam, gdzie rośliny są rozstawione nieregularnie, do podlewania soliterów, do nawadniania upraw szklarniowych, upraw doniczkowych.
Do nawadniania roślin w donicach kroplowniki sprawdzają się znakomicie. Należy poprowadzić przewód, czyli rurę PE, w miejscu niewidocznych jak najbliżej donicy, a następnie w jej bezpośrednim sąsiedztwie wbić odpowiednie kroplowniki wyposażone w odpowiednią ilość wężyków. Liczba wężyków i litraż kroplownika, który należy wybrać, zależy od pojemności donicy i wymagań wodnych roślin, które są w niej posadzone. Nawadnianie podwieszanych donic można wykonać prowadząc rurę powyżej donic, np. przy suficie, dachu itp. i prowadzenie wężyków w dół. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się kroplowniki z antykapaczem iDROP firmy Irritec.
Oprócz nawadniania roślin w donicach kroplowniki sprawdzają się w systemach nawadniania kroplowego roślin o nieregularnym rozstawie. Szczególnie polecane jest użycie emiterów wciskanych w uprawach szklarniowych, gdzie ważne jest precyzyjne, dokorzeniowe nawadnianie roślin. Dodatkowo, jeżeli dostosujemy litraż kroplownika do wydatku linii kroplującej można wbić dodatkowy emiter zewnętrznie do przewodu kroplującego i zasilić dodatkowo jakąś roślinkę, której dotychczas nawodnienie nie obejmowało lub było zbyt małe. Należy jednak pamiętać, że linia kroplująca ma małą średnicę, więc liczba kroplowników dołączanych powinna być niewielka.
Kroplowniki należy wbijać w rurę PE o średnicy min. Ø20. Mniejsze średnice są niewskazane, z uwagi na to, że bolec służący do wbicia kroplownika zasłania znacznie światło rury mniejszej średnicy.